Kargo şirketleri korona aşılarını taşımaya hazır değil

Kargo şirketleri korona aşılarını taşımaya hazır değil

Dünyanın her yerinden ‘aşı bulundu’ haberleri gelirken, bu aşıların lojistiği konusunda soru işaretleri var. 181 havayolu ve nakliye şirketinin yalnızca yüzde 28’i, soğuk zincir üzerinde taşınması gereken aşıyı sevk etmeye hazır olduğunu düşünüyor.

Corona virüsü salgınında havaların soğumasıyla birlikte ölüm ve vaka sayıları artmaya başladı. Birçok ülke yeni normale dönme ve karantina uygulamalarına geri dönme çabalarını bir kenara bırakmak zorunda kaldı. Corona virüsüyle mücadele sürerken aşılama çalışmaları da hızlandı. Aşılama çalışmaları devam ederken tüm dünyaya aşıyı dağıtması beklenen kargo şirketlerinde panik hakim.

Birincisi, Biontech ve Pfizer ortaklığıyla geliştirilen corona virüsü aşısı dünyada umut aşılamakta; Hemen ardından Moderna şirketinden müjde geldi. Elde edilen iki aşı da yüzde doksan beş etkiliydi. Pfizer-Biontech tarafından geliştirilen aşı -70 derecede sevk edilebilirken, buzdolabı sıcaklığında 5 gün dayanabilir.

Moderna firması tarafından üretilen aşı, buzdolabı sıcaklığında 30 gün veya -20 derecede 6 aya kadar saklanabilir. Ancak CoronaVac adlı aşının bu iki aşı ile rekabet edebileceği belirtiliyor. Aşının araştırmasına katılan Gang Zeng adlı araştırmacı, aşının üç yıl 2-8 derecede tutulabileceği için rakip aşıların önüne geçeceğini düşünüyor.

TIACA’NIN ARAŞTIRMASI KARAMSAR’DAN SONUÇ

Aşı ve ilaç lojistiği üzerine çalışan Pharma.Aero ile birlikte Uluslararası Hava Kargo Birliği (TIACA), aşıların dağıtımı üzerine ‘Project Sunray’ adlı bir çalışma başlattı. Proje kapsamında 181 hava yolu ve nakliye firmasının katılımıyla Hava Taşımacılığı Hazırlık anketi yapıldı. Ankete göre aşıların taşınmasında ciddi endişeler var. Sektörün yalnızca yüzde 28’i bu aşıları taşımaya hazır olduğunu düşünüyor.

IATA, LOJİSTİK PAYDAŞLAR YÖNERGESİNİ 16 KASIM’DA YAYINLADI

Corona virüs aşılarının transferinin şimdiye kadar gerçekleştirilen en büyük ve en karmaşık lojistik operasyonlardan biri olması bekleniyor. Bu bağlamda, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, “Donmuş bir halde dünyaya verimli bir şekilde taşınması ve depolanması gereken milyarlarca doz aşı sağlamak, tedarik boyunca oldukça karmaşık lojistik zorlukları içerecektir. Zincir. Bu duruma daima hazırlıklı olmalıyız. “açıklamada bulundu.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Derneği, yayınlanan kılavuzda aşı sevkiyatında 4 kritik noktaya dikkat çekiyor:

* Kapasite ve havayolu bağlantısı
* Tesisler ve altyapı
* Sınır yönetimi
* Güvenlik

Corona virüsü salgınında yaşanan ölüm ve vaka sayılarının artmasıyla birlikte küresel rota ağında ciddi bir düşüş yaşandı. Aşı dağıtımının tekrar yeterli seviyelere ulaşması için bu ağın hükümetler tarafından yeniden kurulması gerekecektir.

HER AŞININ KULLANILMASI VE SAKLANMASI AYNI DEĞİLDİR

Biontech ve Pfizer tarafından geliştirilen aşının -70 derecede saklanması gerekirken, Moderna’nın geliştirdiği aşı otuz gün buzdolabı sıcaklığında saklanabiliyor. Hava kargo taşımacılığında bu değerler konteynerlerle -20 dereceye kadar sağlanabilmektedir. Üretici firmalar, bu değerler dışındaki kargoları özel ambalajlarda sevk edebilir. Bu, tesis ve altyapı sağlamanın ne kadar önemli olduğunu gösterir. Aynı zamanda, lojistik operasyonlar sırasında uçakta eğitimli personel bulunmalıdır.

Bir diğer önemli konu da sınır yönetimi. Gümrüklerde yapılacak kontrollerin hızlandırılması hedeflenmektedir. İniş ve kalkışta aşı taşıyan uçaklara öncelik verilmesi hedeflenmektedir. Böylelikle ülkeye giriş yapan aşıların hızlı bir şekilde depolanması sağlanacaktır.

AŞILARIN GÜVENLİĞİ VİTALDİR

Aşılar çok değerli ürünler olduğu için hırsızlık riskini de beraberinde getirir. Aynı zamanda hassas ürünler oldukları için hiçbir şekilde müdahale edilmemelidir. Bu nedenle nakliye sırasında bazı düzenlemelerin yapılması kaçınılmazdır. Şu anda bu güvenlik süreci lojistik operasyonlarda uygulanmaktadır. Bununla birlikte, erken planlama öngörülebilirlik için hayati önem taşır.

IATA, LOJİSTİK PAYDAŞLAR YÖNERGESİNİ 16 KASIM’DA YAYINLADI

Corona virüs aşılarının transferinin şimdiye kadar gerçekleştirilen en büyük ve en karmaşık lojistik operasyonlardan biri olması bekleniyor. Bu bağlamda, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, “Dondurulmuş bir halde dünyaya verimli bir şekilde taşınması ve depolanması gereken milyarlarca doz aşı sağlamak, son derece karmaşık lojistik zorluklar içerecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir