İstanbul depremden korkarken İBB’den skandal iptal talebi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 Performans ve Yatırım Programları ve Mali Yıl Bütçesi’nde konuşan Tevfik Göksu, İBB’nin kentsel dönüşüme yönelik tutumuna tepki göstererek, “Kaç tane kentsel dönüşüm projesi yaptılar, sayısı var mı? Kaç tane riskli bina var? yıkılıp yenilenmiş mi? Sıfır. Bu İstanbul için gerçek felaket. “dedi.

İstanbul’un sorunlarına İBB yönetiminin kayıtsız kaldığını belirten Esenler Belediye Başkanı ve İBB AK Parti Grup Başkan Yardımcısı M. Tevfik Göksu, İBB’nin kentsel dönüşüme ilişkin tutumunu ortaya koydu.

GÖKSU: İBB SADECE DEPREM ÇALIŞTAYI YAPTI

Deprem çalışmalarında İBB’nin 2021 bütçesinin başarısız olduğunu belirten İmam AK Parti Genel Başkan Yardımcısı M. Tevfik Göksu, İmamoğlu’na deprem için ne yaptıklarını sordu:

“Bu bütçede deprem önlemi yok. Bu bütçede deprem yatırımı yok. İstanbul’daki en önemli konunun deprem önlemleri olduğunu hepimiz biliyoruz. Son İzmir depremi, kaybedecek bir gün bile olmadığını gösterdi. Deprem meselesi o kadar ciddidir ki, Sayın Cumhurbaşkanı sadece bir atölye düzenledi ve bol bol söz verdi. Sayın Cumhurbaşkanı, her yerde “Deprem bir tehdittir” diyor ve geçtiğimiz günlerde bir gazeteye verdiği röportajda, “Harekete geçiyoruz. Bilim kurullarımızla birlikte çalışmalarımızı tamamlıyoruz, bilimsel kurulumuzla hızlı tarama yöntemini yürütüyoruz, ne yapılması gerektiği konusunda görüşüyoruz ”Peki, eylem nerede? Deprem tartışmasız İstanbul için en hayati konu. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu defalarca vurguladı, ama az önce konuştu, başka eylemleri yok.: Kaç tane kentsel dönüşüm projesi var? Bir rakam var mı? Hayır. Kaç tane riskli bina yıkıp yenilediniz? Sıfır. Bu var mı İstanbul için felaket. ”

“AK PARTİ’NİN DEPREM BÜTÇESİ 6 KEZ CHP OLDU”

İmamoğlu’nun kentsel dönüşüm bütçesini iki yılda yüzde 75 düşürdüğünü hatırlatan Göksu, AK Parti’nin İstanbul’a ayırdığı deprem bütçesinin bugün CHP’nin tam 6 katı olduğunu belirterek, “Günlerce aylarca bilimsel toplantılar yapsanız bile, Sonuç değişmeyecek: Depremden korunmanın ilk şartı, Bu durumda Sayın Cumhurbaşkanı, kentsel dönüşüm bütçesini iki yılda yüzde 75 düşürmüştür. 2018 yılında, zamanımızda 1 milyar TL olan kentsel dönüşüm bütçesi, 2021 bütçesinde 257 milyon 119 bin 500 TL’ye düşürüldü. Yani AK Parti’nin İstanbul’a ayırdığı deprem bütçesi CHP’nin bugünkü ödeneğinin 6 katı oldu “dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM PLANLARININ İPTAL EDİLMESİNİ İSTEDİLER”

İmamoğlu ve ekibinin, depremle ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na kentsel dönüşüm planlarının iptali dışında başvurmadığını vurgulayan Göksu, “İmamoğlu, depremle ilgili olarak Bakanlıkla birlikte hareket etmeleri gerektiğini söylüyor. Şimdi soruyorum. Cumhurbaşkanı’na; ‘Ben bu bölgedeyim. Bakanlığımıza’ Kentsel dönüşüm yapmak istiyorum ‘diye başvuru yaptınız mı elbette hayır ama başka bir konu için onlarca başvurunuz olduğunu biliyoruz. İnsanların hayatını ilgilendiren bir konuya İBB yönetimi, İstanbul için depremden çok daha tehlikeli… Deprem konusu hiçbir siyasetçinin malzeme yapması meselesi değil, özellikle CHP’nin kentsel dönüşüm çabalarını engelleme çabalarından vazgeçmesi gerekiyor. Her yenileme planına ve projesine karşı çıkın “” veya projelerin yıllarca mahkeme kapılarında sürünmesine neden oldu “dedi.

ÖNLEMEK İSTEYEN EVLERİ TESLİM ETTİ “

CHP’li siyasetçilerin geçmişte karşı çıktıkları projelerden gururla bahsettiklerini vurgulayan Göksu, “İmamoğlu, KİPTAŞ’ın Silivri’de yaptırdığı ve CHP’lilerin protesto ettiği evleri gururla teslim etti. Sahnenin temel atma töreni kaderin cilvesi gibiydi. CHP’nin İBB Başkanı, engellemek istedikleri evlerin temellerini attılar. Deprem ve kentsel dönüşüm konusunda samimiyetsizliklerine bir örnek vermek gerekirse; konutlara defalarca itiraz ettiniz, elinizden gelen her şeyi yaptınız. belediyede deprem ve kentsel dönüşümle ilgilenen birimin başına bu çalışmalara öncülük eden birini atadınız, komedi mi trajedi mi milletimiz karar versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir