Kanal İstanbul Devleti Değil Özel Olanı Canlandıracak

İçişleri Bakanlığı, “Devlet Projesi” olarak hayata geçirilen Kanal İstanbul Projesi için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma başlattı. İmamoğlu, Kanal İstanbul’u “Devlet Projesi” olarak görmediğini belirtti. Peki veriler ve uygulamalar ne diyor? İşte cevap …

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2011 yılında “çılgın proje” olarak açıklanan Kanal İstanbul’un ihalesi henüz yapılmadı. Ancak Karadeniz’i Marmara’ya bağlayarak İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğini hafiflettiği iddia edilen kanal ile ilgili tartışmalar bitmiyor.

Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Ya Kanal ya da İstanbul” afişleri nedeniyle İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma başlatılmasının ardından gözler bir kez daha projeye çevrildi. İçişleri Bakanlığı, “Devlet Projesi olarak hayata geçirilen Kanal İstanbul Projesi’ne karşı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal kimliğinin afiş basmak ve şehrin farklı yerlerine asmak için kullanılmasının ardından ön soruşturma başlatıldı. Kanal İstanbul bunu bir devlet projesi olarak görmüyor.

EN ÖZEL PARSELLER

Türkiye gündeminden çıkan 10 yıllık projeyle ilgili detaylar şöyle:

Marmara Denizi’ni Küçükçekmece Gölü’nden ayıran, Sazlıdere Barajı Havzası boyunca devam eden, Sazlıbosna Köyü’nü geçip Dursunköy’ün doğusuna ulaşan ve Baklalı Köyü’nü geçen noktadan başlayan projenin mülk analizi, Terkos Gölü’nün doğusundaki güzergahta yer almaktadır. Kara Deniz. Ona göre 45 kilometre uzunluğundaki bölgedeki arazinin çoğu şahıslara ve şirketlere ait görünüyor.

Kanal İstanbul projesi güzergahında 8 bin 300 parsel bulunuyor. Bu parsellerin 5 bin 908’i veya yüzde 71’i özel mülkiyet olarak belirlenirken, yüzde 7’si diğer kamu kuruluşlarıyla ortak şirketlere ait hisseye sahip.

Kanal İstanbul’un geçeceği güzergah, toplam 152 milyon metrekarelik bir alanı kapsıyor. Bu alanın 37,5 milyon metrekaresi suyolu için kullanılacak. 25,5 milyon metrekare kamusal alan ihtiyacını karşılayacak.

Kalan 89 milyon metrekarelik alan ise kanal manzaralı villalar, apartmanlar ve çok katlı siteler, alışveriş merkezleri, oteller, okullar, limanlar ve kamu binalarından oluşan yapılardan oluşacak.

40 MİLYON METRE KARE TARIM ARAZİSİ YAPILACAK

Kanal İstanbul’un geçeceği özel arazilerde yapılacak kamulaştırma çalışmalarının ardından tarım arazileri ve ormanlar yok edilecek. Ayrıca proje güzergahında yer alan 440 meradan 13 milyon 437 bin metrekarelik arazi 418’inin tabiatından çıkarılacak, 22’si ise tapu sicilindeki tedbir veya davalar nedeniyle henüz sonlandırılmadı. Kaybedilecek tarım ve mera alanları toplam 40 milyon 710 bin metrekareye ulaşacak. Bu rakam, projede kullanılacak toplam alanın yüzde 59,5’ine denk geliyor. Projede 4,5 milyon metrekare ormanlık alan bulunmaktadır.

YENİ ŞEHİR DETAYLARI

Kanal çevresine yapılacak yeni şehir projesinin çalışmaları tamamlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgedeki yapılaşmayı belirleyecek olan yedi etaplı 1/5000 ölçekli master ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarından üçünü onaylayarak itiraz aldı. Artık nihai karar bekleniyor.

Yenişehir projesinin ilk etabını kapsayan imar planları, Arnavutköy’deki tarım arazilerini yapılaşmaya açıyor. 39 milyon metrekarelik ilk etabın odak noktası ticaret ve turizm.

Kanal İstanbul’un Karadeniz girişinin doğusunda Yeniköy’de tahsis edilen 2 milyon metrekarelik alan, lojistik merkez olacak. İstanbul Havalimanı’nda geliştirilen kargo kentinin konteyner limanları ve antrepolarla desteklenerek şehrin lojistiğinin büyük bir kısmının bu bölgeye aktarılması planlanıyor.

Tayakadın’da havalimanının yanı başında tahsis edilen 2,2 milyon metrekarelik alanda teknoloji üssü kurulması hedefleniyor. Fuar ve kongre turizmine hizmet edecek 1,4 milyon metrekarelik alan, havalimanı ve teknoloji geliştirme bölgesi ile ilişkilendirilecek.

Hazırlanan planda Baklalı bölgesinde sağlık turizmi faaliyetlerinin yapılabileceği bir mekan tasarlandı. Ulusal ve uluslararası ölçekte bu alanda hizmet verecek ve tüm uzmanlık alanlarını barındıracak hastaneler, rehabilitasyon merkezleri, sağlık köyleri ve yaşlılar için huzurevleri bulunacaktır.

SAHİL 38 KİLOMETRE UZUNLUĞUNA DOLUYOR

Küçükçemece Gölü-Sazlıdere Barajı-Terkos Gölü güzergahında hayata geçirilecek Kanal İstanbul projesinde yapılacak 1 milyar 155 milyon metreküp kazı ile Marmara Denizi’ne 3 yapay ada yapılması planlandı. Fina olarak kabul edilmediğinden

 

Maddi açıdan etkili, kazılan arazi ile Karadeniz sahilinde 38 kilometre kıyı dolgusu yapılacaktır. Suyolu için 166 milyon metrekare alan üzerinde imar düzenlemesinin gerçekleştirileceği projenin hazırlık, hafriyat çalışmaları ve diğer imalatlarla birlikte 7 yılda tamamlanması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir