Korona hastalarının yurt dışından ambulans uçağı ile getirilmesi yasaktır

Pek çok ülkenin sağlıklı kişilerin dahi ülkeye giriş izni vermediğini belirten SPOKESMAN, ambulansta Türkiye ile koronal uçağın hastalarını taşıdığı ortaya çıktı. Hastanelerde yatak bulamayan vatandaşlar, hasta Türkiye’ye 20 bin dolarlık corona virüs getiriyordu. Haberin yayınlanmasının ardından ikinci bir emre kadar ambulans uçaklarının yurt dışından pozitif hasta getirmesi yasaklandı.

Pandemi tüm dünya ile birlikte Türkiye’de yeniden tırmanışa geçti. Başta Avrupa olmak üzere birçok ülke, tamamen kapatma dahil birçok ciddi uygulamayı hayata geçirmiştir. Hatta bazı ülkeler sağlıklı insanların ülkelerine girişini bile kapattı. Türkiye’de Nisan ayı çıktı düzeyindeki hasta sayısı. Resmi rakamlara göre bile hastanelerde YBÜ doluluk oranı yüzde 79,8’e ulaştı.

Bu tabloya rağmen SÖZCÜ, vatandaşın hastanede yer bulamadığını, korona hastalarının ise her gün ambulans uçaklarıyla yurt dışından getirildiğini ortaya koydu. Tüm dünyada koronal hastalarının Türkiye’ye yatırdığı 20 bin dolar. SÖZCÜ’nün geçtiğimiz Cuma manşetinde açıkladığı haber ses getirdi. İlgili tüm kurumlar harekete geçti.

Alınan karar dün gece (Cuma) ilgili havayolu şirketlerine iletildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı.

“İKİNCİ SİPARİŞE KADAR YASAKTIR”

“Sağlık Bakanlığının tavsiyesi çerçevesinde Covid-19 pozitif hastaların ikinci bir emre kadar ülkemize özel uçakla getirilmesi yasaktır. Söz konusu yasağa uyulmaması durumunda idari yaptırımlar uygulanacaktır. İlgili işletmeler. Uygulama detayları ile ilgili yazımız hafta başında sizlere ulaştırılacaktır. Bilgi ve gereksinimleri rica ediyorum. ”

İlgili firmalara mail yolu ile gönderilen yazı ile koronalı hastaların yurt dışından ambulans uçakları ile sevkiyatı durduruldu. Yasağın kontrolü ve kontrolü yerel idari makamlarca sağlanacaktır. Yönetmeliğin detaylarını Sağlık Bakanlığı belirleyecek.

Ambulans uçağı Türkiye’de hem kamu hem de özel sektör tarafından işletilmektedir. Sağlık Bakanlığı, Ceylan İnşaat ve Katar halkına ait Redstar’dan kiraladığı ambulans uçakları ile hizmet veriyor. Bakanlığın dışında Redstar ve diğer S.O.S. ambulans uçakları var. özel sektörde.

Redstar Aviation’da 5 adet uçak bulunuyor. En aktif kullanılan TC-RSB kayıtlı ambulans uçağı, geçtiğimiz haftalarda günde 5-6 sefer yapıyordu. Yeni yasağın bildirilmesiyle birlikte uçuşların dünden bu yana durduğu görüldü. Redstar, hasta nakliyesi için Irak, Gürcistan, Arnavutluk, Rusya ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerine olan mesafesine bağlı olarak 18 bin ila 22 bin dolar arasında bir tarife uyguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir